Novi Sad 2010.04.08 70 km

I only stayed in Novi Sad for half a day and that was wrong of me… It’s the second biggest city in Serbia, with lots of festivals (EXIT festival!) and other cultural events going on, touristic places to visit like the Petrovaradin fortress… Don’t make the same mistake I made.

I only checked out the Danube park – full of crowds at that time of the week. Accidentally, I sat on the same bench with future-famous cinema actor and already-recognized theatre actor – Nebojsa Savic, who told be about his fascination with Gombrowicz, his visit to Łódź and Turkish domination over the region in past centuries. I will try to be up-to date with his career from now on:)

And one more thing concerning famous actors… I was told by my host, Slobodan, about the popularity of Canadian-Israeli TV series called “Tropical heat” in Serbia. Do you even remember the sweating detective Nick Slaughter (!) and his ginger partner, Sylvie? Well, people here DO remember and they care so much that when Rob Stewart who played Nick Slaughter brought his sweat and hairy chest to Novi Sad a year ago he was greeted as a real celebrity – there was a mass hysteria, people wearing the famous Hawaii-shirts and asking for autographs on self-printed DVD covers… The hero ended up staying constantly drunk for a couple of days. Long live Nick Slaughter!

***

W Nowym Sadzie pobyłem dosłownie przez chwilę – nie popełnijcie podobnego błędu, bo miasto jest zdecydowanie warte bliższego poznania… To drugie co do wielkości miasto w Serbii, obfitujące w wydarzenia kulturalne (słynny festiwal EXIT) i bogate w zabytki (forteca Petrovaradin).

Moje zwiedzanie miasta ograniczyłem do małej rundki po centrum i odpoczynku w Parku Dunawskim – pełnym ludzi, jako że weekend właśnie się zaczął. Przypadkiem przysiadłem się do przyszłej sławy aktorskiej kina serbskiego i już uznanej gwiazdy teatralnej – Nebojsy Savica. Opowiedział mi to i owo o swojej pracy, a także o fascynacji Gombrowiczem, wizycie w Łodzi a także wpływie dominacji Turków nad regionem. Postaram się kibicować rozwojowi kariery Nebojsy:)

I jeszcze jedna uwaga w kwestii słynnych aktorów… Pamiętacie serial “Żar tropików”? Spocony detektyw w hawajskiej koszuli – Nick Slaughter i jego ruda partnerka, Sylvie… W każdym razie w Serbii wszyscy dobrze pamiętają i darzą na tyle ciepłymi uczuciami, że w zeszłym roku, przy okazji pojawienia się odtwórcy roli Nicka – Roba Stewarta, w Nowym Sadzie, nastąpiła istna eksplozja tropikalnej histerii – “gwiazdora” na lotnisku przywitała rzesza fanów w słynnych hawajskich koszulach i z płytami DVD z okładkami własnej produkcji, liczących na autograf. Sam aktor był na tyle zaskoczony fenomenem własnej popularności w Serbii, że większą część wycieczki spędził w stanie upojenia alkoholowego…

Leave a Comment

Your email address will not be published.